2018. január 26., péntek

Jövőkép - hogyan, mit, miért csinálunk



Jövőkép.

Vezetéselméleti képzéseink egyikén találkoztam először "igazán" ezzel a fogalommal. Ekkor kellett először valóban figyelmet és időt szentelnem neki. Foglalkozni azzal, hogy megfogalmazzam, megrajzoljam a sajátom. Az én jövőképem.

Gyakran ért korábban kritika, hogy idealista vagyok. Naiv idealista. Ám ott van Kevin Spacey és Helen Hunt filmje remek példának, hogy az egyszerű dolgok működnek. A dominóeffektus, a nagy számok törvénye, a Vonzás - ezerszer hallott, ezer formában megfogalmazott és tapasztalt, réges-régen felismert törvényszerűségek.





Nincs ebben semmi naivitás, semmi idealizmus.
Amit célul tűztem ki, amiért dolgozom immár tizedik éve - csak szándék, hit, és cselekvés kérdése.


"Add tovább!"





A szakmám

Allfinance-, vagy össz-pénzpiaci közvetítő vagyok. Ügyfélmegbízásból dolgozom egy magyar, magánszemélyek tulajdonában lévő cégnél. Ez a függetlenségünk záloga. Ezáltal nem diktálhatnak bankok, biztosítók, vagy pénztárak, nem szólhatnak bele, hogy mit mondjunk az ügyfeleknek.
A munkám részei
  • az állapotfelmérés, 
  • az anyagi vonzatú célok tisztázása, pontosítása, 
  • tervezés (a célmegjelöléstől a hozzájuk vezető út megtervezéséig), 
  • a szociális modellváltás hatásainak személyre szabott vizsgálata, kockázatelemzés,
  • az aktuális piaci helyzet felmérése, majd 
  • ennek figyelembevételével a megvalósítás pénzpiaci eszközeinek (termékek-szolgáltatások) szakmai alapú összehasonlítása és kiválogatása,
  • a választott eszközök lényegi jellemzőinek ismertetése, és az optimális használatuk megtanítása, szükséges adminisztrációs terhek csökkentése;
  • később a változások menedzselése (jogszabályokhoz, piaci változásokhoz, megváltozott élethelyzethez való alkalmazkodás elősegítése),
  • nyereségmaximalizálás, vagy veszteség elkerülés/ -csökkentés,
  • érdekképviselet.

Segítek megtalálni, és megvalósítani az anyagi célokat, alkalmazkodni a változó körülményekhez elkerülve, hogy veszteséglistára kelljen írni az addig elért eredményeket, vagy akár komplett célokról kelljen lemondani figyelmetlenségből, vagy a kellő felkészülés hiánya miatt.


Hogyan vegyél lakást, házat...?
Hogyan teremtsd meg az anyagi biztonságot magadnak, és a családodnak...?
Hogyan használj ki minél több támogatást és piaci lehetőséget...?
Hogyan kerüld el, hogy átverjenek a "hiénák"...?
Hogyan úszd meg, hogy bedőlj a marketingszövegeknek...?
Hogyan építsd fel a tőkeháttered...?
Hogyan érd el, hogy a srácaid azt tanulhassák, amit szeretnének (ne azt, amire futja)...?
Hogyan állj gyarapodó pályára...?
Hogyan mutass jó példát a gyerekeidnek...?
Hogyan lépj ki a mókuskerékből - hogyan lehet mégis nyugdíjad...?

Számtalan vonatkozást felsorolhatnék még, hogy éreztessem - ezek teljesen hétköznapi vágyak. Olyanok, amiket mindannyian megélünk - előbb, vagy utóbb mind szeretnénk megvalósítani ezeket. Csak épp a többségnek lövése sincs, hogyan - mert sehol sem tanítják, mert a neten jobbára csak a marketinganyagokat találod meg, vagy épp nem érted a szakmai szövegeket, stb.




A módszer

A találkozásunk apropója egy közös ismerős, vagy barát. Ismeretlenül nem csöngetek be hozzád - azért vagyok itt, mert egy barátod szerint érdemes megismerkednünk. Szerinte hasznodra leszek.
Első alkalommal beszélek rólunk - a cégről, magamról, és arról, mire számíthatsz tőlem/tőlünk. Beszélek a jövőképünkről, a cégfilozófiáról - hogy miért csináljuk, amit csinálunk. Hogy mi a hivatásunk, és mit vállalunk a te életedben is, hogyha akarod. Ha kérdésed marad, itt válaszolok meg minden olyat, ami általánosságban hozzánk, vagy a munkánkhoz kötődik.
A cél, hogy tisztán láss, értsd, miért vagyunk azonos oldalon érdekek szempontjából, miért éri meg nekem segíteni neked. (Bemutatkozás)

Ha tetszik a kép, amit kaptál, ha érted a logikai szükségszerűségeket, és az okokat, ha tiszták az érdekek és látod, neked mért lesz hasznos az együttműködésünk, alaposan átbeszéljük, hogy jutottál oda, ahol ma vagy, és hová szeretnél eljutni. Milyen ismeretekkel és tapasztalatokkal rendelkezel, mi az, ami aggaszt, amiben bizonytalan vagy? Mennyit hallottál már a szociális modellváltásról, képben vagy-e a téged érintő hatásaival, vannak-e már működő megoldásaid a kihívások kezelésére? Segítünk tervezni. (Elemzés)

Ezt követően felmérve az aktuális kínálatot, az elérhető eszközöket, a piaci helyzetet és a várható tendenciákat, kiválasztjuk a legmegfelelőbb eszközöket. Azokat a termékeket és szolgáltatásokat, amelyek hozzásegítenek a célod eléréséhez. (Kiértékelés)

Ha összeállt a kép, leülünk, és részleteiben átvesszük, mit miért csinálunk, és melyik eszközt hogyan kell majd használnod. A pénzpiaci eszközöknek két nagy csoportja az elméleti eszközök (elvek), és a gyakorlati eszközök (szerződések), amelyeknek a használata anyagi gyarapodáshoz segít, segít nyugalmat és kiszámíthatóságot vinni a mindennapjaidba. (Tanácsadás)


Nyilván akkor jutunk idáig, ha gyakorlatban is azt látod, azt érzed, hogy valóban többet kapsz, mint korábban máshol. Ha érzed, hogy ezúttal valóban rólad és a te érdekeidről, a te céljaidról beszélünk - nem csak egy újabb ügynöki értékesítőbeszélgetés részese voltál. Ha látod a hozzáadott értéket, a hasznát a közös munkának, arra kérlek, oszd meg a tapasztalatod a barátaiddal - ajánlj be hozzájuk.
Az ajánlásod lényege ennyi: "Érdemes megismerned!" - azaz a bemutatkozásra szól. Ezt követően mindenki képes lesz megalapozottan dönteni arról, tetszik-e neki is a filozófiánk, a módszerünk, akar-e ő is az ügyfelünk lenni. (Ajánlás)

A létrejövő szerződéseid illeszkednek a korábban megbeszélt terveidhez, az aktuális piaci környezethez és a várható változásokhoz.
Ha váratlan esemény történik, ami a céljaidra hat valamiképpen, vagy te szólsz, és jövünk, vagy mi szólunk, és segítünk abban, hogyan érdemes reagálnunk rá.
Ha nincs semmi rendhagyó, ez kb. évi egy kávé melletti beszélgetést jelent. (Szerviz)


A megállapodásunk, az együttműködésünk addig tart, míg valamiért meg nem gondolod magad. Mi felelősséget vállaltunk azért, hogy nem csak akkor leszünk melletted, amíg aláírsz egy szerződést, de akkor is, mikor lejár, és számot kell vetni az eredményekkel.
Nem fogunk hátat fordítani neked.


Cél - az egyén szintjén


Ha a fenti rendszert működtetjük - ha mindkét fél valóban komolyan veszi és betartja a megbeszélteket, vállalja a rá eső részeket -, akkor gyarapodó pályára fogsz állni. A kamatok mellett állami támogatással, adó-visszatérítésekkel fogsz gyorsabban, vagy olcsóbban célt érni. Megteremtjük az anyagi biztonságod, a mozgástered a jövőbeli változások esetére.
Ha ezt elérjük, egy család életére már pozitív hatást tudtunk gyakorolni. Ha mindezt megvalósítjuk - hiszem, hogy nyugodtabb családi légkört, kiegyensúlyozottabb hétköznapokat segítettünk teremteni. Megerősítettük a hited, hogy a céljaid elérhetőek, és meg is valósítjuk őket.

Ez már siker...!



Ám a mi célunk, a vezérigazgatónk álma, a vízió, amiért dolgozunk, és amihez minden munkatársunk munkája, minden ügyfelünk bizalma és kitartása, minden új ajánlás hozzátesz egy kicsit - a víziónk jócskán túlmutat ezen. Rajtad és rajtam, egy család boldogulásán, egy munkatárs személyes sikerein.


Cél - a társadalom szintjén



A Jövő kezdete (eredeti címén: Pay it forward) című film ajánlójával kezdtem, és annak az üzenetével - vezérigazgató-asszonyunk és alapítóink üzenetével fejezem be.
Ha mindezt meg tudjuk valósítani egy családnál, már nem éltünk hiába! Ha meg tudjuk valósítani százezer családnál (valahol itt tartunk ma, tizenöt év munkájával), büszkék lehetünk.
Ám anno, az alapítók eszméje az volt, hogy "társadalom formáló vállalattá váljunk"...
Mekkora létszámú ügyfélkört kell segítenünk, hogy annak már társadalmi léptékben érezhető hatása legyen...? (Ma 9 768 000 fő él Magyarországon.)


Miért vagy fontos Te...?

A munkánk két oldalú. A szakmai felkészültség, a naprakész tudás, a lojalitás és korrektség - ezekben toppon kell lennünk. Hiába járunk irdatlan sok képzésre, fejtágításra, hiába fordítunk havonta több tíz órát önképzésre, a változások követésére - hiába vagyunk baromi korrektek és elhivatottak. A jövőképünknek ez még csak a fele!
A másik 50%-a az, ha mind több, és több családhoz jutunk el. Ha Te, aki döntöttél, hogy ügyfél leszel, vállalod a rád eső részt, és minél többeket összeismertetsz velünk. Megadva a lehetőséget nekik is, hogy döntsenek, csatlakoznak-e hozzánk.
Máshonnan nem fognak tudni rólunk, mert nem hiszünk a klasszikus reklámban. Nem vagyunk a tévében, velünk nem plakátolják tele az országot.
Nekünk Te vagy - Te lehetsz a "reklámunk". A hírvivőnk.



Jövőkép

Hiszem, hogyha elérjük a "kritikus tömeget", ha elegen lesznek, akik leszállnak a fogyasztói társadalom csalóka hullámvasútjáról, ahol az újabbájfonok, guccsitáskák, és audibansírjakinkább-ostobaságok a meghatározóak - ha elegen lesznek, akik leszoknak a túlfogyasztásról, akik elkezdenek tartalékolni, egyre többen leszünk, akik nem lesznek kiszolgáltatottak.


Nem lesznek kiszolgáltatva a főnöküknek, mert lesz elég tartalékuk, hogyha semmibe veszik, lehúzzák, vagy kizsigerelik őket, nyugodt szívvel felálljanak az asztaltól, és otthagyják az ilyen munkahelyeket.
Nem lesznek kiszolgáltatva a váratlan változásoknak. A rohadó magyar egészségügynek, vagy a szétzüllesztett állami oktatásnak.
Nem lesznek kiszolgáltatva a bankjuknak, mert megtanulják "megvédeni magukat".
Felkészülni a "váratlanra".


Hiszem, hogyha megteremtjük a fizetőképes keresletet (a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások elterjedésével, a munkáltatók nagyarányú szerepvállalásával), az egészségügy válságának kezeléséhez is jelentős mértékben hozzájárulhatunk.

Hiszem, hogyha megteremtjük az oktatás anyagi alapjait, ha elegendő majdani diáknak adjuk meg a lehetőséget, hogy otthagyják a nevetségessé (siralmassá) váló állami oktatási rendszert, talpraesettebb és életrevalóbb, lelkileg-szellemileg is életképesebb és sikeresebb következő generációt segítünk világra.

Hiszem, hogyha elérjük a kritikus tömeget azokkal, akik haladnak egyről a kettőre, akik látják, hogy a céljaik elérhetőek, hogy lehet boldogulni itthon - akkor nagyot léptünk előre az elvándorlás (migráció...) megállítása felé.

Hiszem, hogyha minél többeknél sikerül tartalékot képezni az idős korukra, azzal tehermentesítjük az egészségügyet, és a nyugdíjrendszeren keresztül a fiatalabb generációkat. Így a ma felnőttjeinek békésebb és talán boldogabb öregkort teremtünk, a jövő felnőtteinek pedig visszaadjuk a gyarapodás, a gyermekvállalás lehetőségét.

Hiszem, hogyha segítünk a köztünk járó, jobbnál jobb ötleteket megálmodó vállalkozó szelleműeknek megvalósítani az ötleteiket (startup-ok, vállalkozásalapítás), azzal nem csak munkahelyek teremtéséhez járultunk hozzá, de erősebbé tettük a hazai gazdaságot, tápláltuk a társadalmi kreativitást.

Tudom, hogyha felelősségre tanítjuk a ma felnőttjeit, szülőit, a ma munkaadóit, azzal példát mutatunk a jövő vezetőinek, politikusainak, a jövő apáinak és anyáinak.


Így, együtt egy boldogabb, élhetőbb jövőt építünk.


Mi ezért dolgozunk a vállalatomnál.


2018. január 8., hétfő

Unalmas, mi...!? Pedig Téged is érint...

Megjegyzés: Az alábbi cikk a szerző* szakmai tapasztalatán, a képzései és munkája során birtokába jutó gazdasági információk szubjektív értékelésén alapszik. Nem jósgömbből való "tutitippek", "csupán" 9 év, évi több száz órányi szakmai képzés és munkatapasztalat során leszűrt következtetések. Céljuk a gondolatébresztés, és a további információgyűjtésre, szakmai segítség igénybevételére való ösztönzés.

____________________________________________________________________________________________




2018, új év.
Az év vége-év eleje hagyományosan a tervezésé, az óév értékeléséé és az új évben megvalósítandó célok megfogalmazásáé. Legalábbis azoknál, akik tudatosabban szervezik az életüket, hogy messzebbre jussanak, mint az átlag.

Te hogy állsz ezzel?

Tavaly tavasz óta téma szakmai körökben, hogy kisebb korrekcióra lehet számítani a részvénypiacokon, hogy a kötvényekkel nem lehet pozitív hozameredményeket elérni...

"Se füle, se farka...?" "Mit zagyvál ez itt össze vissza?"

Azoknak, akik nem csak sodródni szeretnének az árral, aztán prüszkölni, mikor nehézzé válik a felszínen maradni, érdemes volna mielőbb kinyitni a csipájukat, és elkezdeni aktívan foglalkozni a céljaikkal. Tenni értük.

"Ez itt" azért "zagyvál", hogy kizökkentsen a hétköznapi tespedésből - a hétvégi, mozi-randi-buli-punnyadás-megintmeló álmából, ugyanis most van az a lehetőség, ami után a többség ácsingózik (szóban, mert figyelni persze nem figyelnek rá)!

Milyen lehetőség?

Gazdasági. Anyagi lehetőség. Ha tudatosan cselekszel a következő fél-másfél évben, sokszázezres számlát nem kell majd kifizetned a következő 5-10 év során!

Ne várd, hogy majd egy cikkben megváltják a világod - én csak felsorolom, amikre érdemes volna figyelned, aztán hogy mihez kezdesz vele (utánajársz-e, elmész-e hozzáértővel együtt gondolkodni, közösen tervezni, teszel-e lépéseket)...
Na az már a Te felelősséged.

1. "Alacsonyabb az infláció a vártnál."

Ami késik, nem múlik - azaz később, de gyorsabb ütemben fog emelkedni. Vagyis (az építőipar kivételével) amit ma megvehetsz 100 Ft-ért, holnap után már drágább lesz, és valószínűleg drágább is marad. Ez persze csak az egyszerű embernek mondja azt, hogy "vásárolj gyorsan". Valójában épp ezért tartalékolnod kellene - mert olyan dolgok is tartósan drágábbakká válnak, amiket folyamatosan vásárolsz (energia, kaja, stb.).

2. "2018-ban újabb jegybanki kamatemelés várható"

Lefordítva: drágulni fognak a hitelek. Nincs hiteled? És azt hiszed, ez egyértelműen jó...? Előfordulhat, hogy leragadtál az ősök konzervatív (de nem racionális) szemléleténél...?
Van hiteled - akár még forintosított devizahitel - amivel azóta sem foglalkoztál, hogy felvetted? Akkor nagyon gyorsan dobj be két presszót, és ess neki, ha jót akarsz magadnak! 10 éve nem volt olyan kamatkörnyezet, mint most (0,9% alapkamat, 3-4% lakáshitelkamatok) - és a következő 10 évben sem lesz...


3. "Részvénypiaci korrekció lesz rövidtávon"

Van megtakarításod? Akkor azért foglalkozz vele!
Nincs megtakarításod? Akkor beszélj hozzáértővel, hogy hogyan tudsz változtatni ezen!
Nem unod még, hogy csak te dolgozol a pénzért, de pénz nem dolgozik érted...?!

4. "Marad, vagy megy a Fidesz a 2018-as választásokon?"

Nem politizálsz, mi...?! Gondoltam.
A peched az, hogy a politika is hat a gazdaságra (vagyis a TE mindennapjaidra), és akkor is hatsz a politikára, ha "kivonod magad" belőle. (A felelősséget nem tudod levetni úgysem...)
Mi mindenre hat majd a választás (nem a Fidesz - ezekből a szempontokból mindegy, hogy megy, vagy marad a rezsim)?
Építőipar (ingatlanpiac, Airbnb), nyugdíjrendszer - csak hogy két olyan területet emeljek ki, ami számodra nagy lehetőséget, vagy nagy bukást hordozhat, akár rövidtávon is...


5. "Változtak a lakástakarék-pénztárak kondíciói"

Van már? Akkor azt érdemes mérlegelned, hogyan tudsz mégis profitálni a változásból.
Nincs még? Akkor azon gondolkodnék, hogyan lehetne, és melyiknél legyen.
Miért?
Mert a következő évtizedben az állami támogatás lesz a legkevesebb, sokkal többet nyerhetsz majd a piaci trendek "megelőzésével"!
Nem érted? Tudom!
Nem lövöm le a poént, hogy járj utána! Mozdulj meg végre, és most milliókat kereshetsz!

Számtalan gazdasági hírt sorolhatnék még - de azt hiszem, felesleges.
Mert vagy megérted ennyiből, hogy dolgod van, lehetőséged van nagyot lépni előre - vagy nem.


"Aki hallja, adja át!"
Én szóltam.






* A szerző 9 éve dolgozik független összpénzpiaci elemzőként-tanácsadóként. Hivatásának választotta, hogy segít felismerni és megtalálni a lehetőséget az ügyfeleinek. Tevékenységét egy magyar tulajdonú, független vállalat kötelékében végzi 2008 óta.