Ismét szaporodnak a kérdések, hogy hát "jó-e a megtakarításom, hiszen mennyit buktam január óta rajta... ne mondjam inkább föl...?"
2013-ban azzal a feltett szándékkal kezdtem el írni ezt a blogot, hogy összeszedem az időtálló gondolatokat és tapasztalatokat - leírom, és majd így nem kell ismételgetni őket újra és újra...
Azt hiszem, valamikor 2022 táján engedtem el ezt a naiv ideát.
A megtakarításunk - alapesetben - hosszabb távra szól.
Viszonylag kevés olyan célunk van 10+ éves távon, amit dátumszerűen fix időpontban fogunk felhasználni a tervek szerint.
(Ma nem mondom meg, hogy 2032.05.12-én fogom elkölteni a felújításra félretett tőkém. Ahogy a gyerekem 25. születésnapjára szánt pénzt sem életbevágó pont 03.18-én feltörnöm - majd kivesszük akkor, amikor neki lesz ehhez célja 2034.03.18-a után...)
Azaz a hosszabb távú céljaink többnyire nem sérülnek, hogyha a tervezett 10-15 év végül 10-15 év + 4 hónap lesz, vagy mondjuk +1 év...
Attól pedig végképp nem sérülnek, hogy a 15 év közben, mondjuk a 8. évben a megtakarításom aktuális értéke 5,5 millióról 3,8 millióra csökkent (majd a 9. évben az értéke visszakúszott 6,1 millióig).
Válságban - amikor a gazdaság lassul - természetes, hogy az árfolyamok csökkennek. Az emberek megijednek, ezért többet takarítanak meg /kevesebbet vásárolnak.
A cégeknek kevesebb a bevételük, ezért csökkenteniük kell a költségeiket - ezért nő a munkanélküliség, ami ugyancsak csökkenti a fogyasztást.
Idővel a csökkenő kereslet csökkenő árakhoz vezet, ami miatt az emberek úgy ítélik meg, "most kell megvenni" - azaz elkezdenek többet fogyasztani, ezzel a cégek bevétele nő, a több vásárlói igény több termelést, azaz új munkahelyeket generál, és a válságnak lassan vége. Ezt a trendet mutatják az árfolyamgrafikonok.
Persze mindig vannak "vesztesek" - olyan cégek, akik nem készültek fel / nem tudtak elég gyorsan alkalmazkodni ezért elveszítik a játszmát, és csődbe mennek.
Ez a kockázat a tőzsdén. Hogy jól ítéltük-e meg egy cég (a részvényt kibocsátó, a részvény mögött álló cég) "képességeit".
Ha azonban nem tőzsdézel, hanem valamilyen "értékpapír-csomagot" vásároltál (pl. befektetési alapot), akkor nem egy cég eredményén múlik a hozamod. A megtakarításod értéke esni fog, "amikor mindennek esik az árfolyama", de ez csak átmeneti - nem kell pánikolnod! Sőt!
"A válság a vásárlás ideje!"
Ilyenkor érdemes megpróbálni egy kicsit többet megtakarítani, pluszban utalni a megtakarításunkba, stb. Mert ilyenkor a befektetési jegyeinket is olcsóbban vesszük meg - és ahogy azt hiszem Warren Buffet mondta: "a nyereség a vásárlásnál képződik, nem az eladásnál".
Tehát nem azt érdemes nézni, mennyit esett - hanem azt, hogy "mit lehetne épp olcsón venni"? Azt, hogy "mennyit tudok most pluszban átcsoportosítani", hogy kihasználjam a lehetőséget?*
Rövidtávon akár a hétköznapi fogyóeszközeinket, használati cikkeket is mérlegelhetjük, mint "befektetési lehetőséget" (és nem csak akkor, mikor egy gátlástalan kormány ársapkákkal generál mesterséges hiányt a piacon) - hiszen emelkedő infláció mellett ma olcsóbban vásárolok várhatóan, mint egy év múlva.
Természetesen felelős döntést mindenki csak a saját komplex helyzetének áttekintésével hozhat, tehát a fenti elvek nem helyettesítenek egy alapos egyéni helyzetértékelést, sem egy szaktanácsadást!
Célom a fenti írással megóvni attól az Olvasót, hogy futó megtakarításait a pillanatnyi értékcsökkenésük miatt mondja fel ("hiszen mindenki arról beszél, hogy válság van, és a megtakarításom se ér annyit, mint év elején"), és elkövesse a klasszikus kisbefektetői hibát:
* A fenti cikk a szerző véleményét
tükrözi, nem tekinthető jogilag sem pénzügyi-, sem befektetési
tanácsadásnak. Minden a cikkre alapozott pénzügyi döntés csak saját
felelősségre történhet.
Ugyanakkor a cikkben szereplő gondolatok a
szerző 14 éves hazai pénzpiaci tapasztalatán, szakmai képzések, és
szakmai témájú cikkek százaiból gyűjtött ismeretein, információin
alapulnak - céljuk az ismeretszerzésre való ösztönzés, hogy olvasói
minél kevésbé legyenek kiszolgáltatva a viharos gazdasági-politikai
változásoknak.